FAQ

O nás FAQ
FAQ2023-09-05T15:08:26+02:00

[ FAQ`s ]

Často kladené otázky

Vyplatí se mi vyměnit stará za nová okna ?2021-04-19T15:49:09+02:00

Jednoznačně ano. Nová okna zlepší ve všech směrech komfort bydlení. Zvýší tepelnou pohodu vašeho vnitřního prostředí, utlumí venkovní hluk, zlepší komfort ovládání oken, umožní využívat nové prvky příslušenství oken: otevíravě-sklopnou funkci, mikroventilaci, pojistku chybného otevření a v neposlední řadě zvýší estetickou hodnotu domu.
Při stále rostoucích nákladech na vytápění jistě přijdou vhod úspory – můžete ušetřit až 40 % z původních nákladů.

Jak objednat nová okna ?2021-05-13T13:38:14+02:00

Jestliže vás naše nabídka zaujala, kontaktujte prosím obchodního zástupce, který vyhotovil cenovou nabídku a domluvíte si termín odborného zaměření.

V dohodnutém termínu vás navštíví obchodní zástupce, který zaměří výrobní rozměry poptávaných oken. Na místě vám také poradí s vhodností vybraného materiálu, typu okna a povrchové úpravy. K vybavení každého našeho obchodního zástupce patří i vzorníky různých doplňků, z kterých si vyberete v klidu vašeho domova.

Pokud jste s objednávkou oken a doplňku spokojeni, posledním krokem je vyhotovení a podepsání smlouvy. Zbývá jen zaplatit zálohu z ceny díla a vaše zakázka se začne vyrábět.

V okamžiku, kdy bude zakázka vyrobena, bude vás kontaktovat zástupce oddělení montáží a domluvíte se s ním na konkrétním termínu montáže.

Jaká je životnost plastových oken ?2021-05-13T13:40:37+02:00

Nezežloutnou mi bílé plastové rámy? Jaká je životnost těsnění v oknech?

Dnes už není pochyb o tom, že životnost plastového okna je větší než padesát let při zachování všech jeho parametrů včetně funkčnosti a stálosti barvy povrchu. Vývoj plastových oken a materiálů k jejich výrobě započal už v polovině minulého století v Německu. Od té doby prodělal mnoho změn, proto jsou již výrobci konfrontováni s výměnou nejstarších typů plastových oken. Důležité však je, že důvod jejich náhrady nebyl v opotřebení profilů, ale v požadavku nahradit zastaralé typy, které již nesplňovaly tepelně a zvukově-izolační požadavky, případně požadavky na design nebo kování.

Životnost těsnění v plastových profilech dosahuje minimálně 15 let.
Geus dodává svým zákazníkům okna již od začátku 90. let a výměna těsnění patří mezi zcela ojedinělé servisní zásahy. Nicméně, výhodou námi dodávaných oken je, že těsnění je možné kdykoliv nahradit novým typem.

Kolik komor by mělo mít plastové okno?2021-05-13T13:40:51+02:00

Plastové profily pro výrobu oken jsou svojí konstrukcí komůrkové systémy vyplněné vzduchem. S jejich vzrůstajícím počtem rostou i tepelně-izolační vlastnosti profilu. Toto zlepšení je ale od počtu komor 6 téměř zanedbatelné. Navíc se vzrůstajícím počtem komor se často zmenšuje statická tuhost profilu, protože rozměry jednotlivých komor i výztuha jsou menší.

Mohou se okna vyměňovat i v zimním období?2021-05-13T13:48:11+02:00

Výměnu starých oken za nová je možné bez problémů provést, i když teploty klesají pod bod mrazu. Mezi demontáží stávajícího okna a montáží nového okna uplyne pouze několik desítek minut. Za tuto dobu nedojde k prochladnutí zdiva, a tak se teplota v místnosti po instalaci oken rychle vrací k normálu. Květiny nebo domácí mazlíčci, kteří by mohli utrpět chladem, lze snadno přemístit do jiné, vytápěné části bytu. Obavy z kvality použitých montážních materiálů rovněž nejsou opodstatněné – v zimním období se používají hmoty (malty, montážní pěny), které jsou určené až do -5 °C.

Co je hodnota „U“?2021-05-13T13:52:28+02:00

Hodnota U, neboli součinitel prostupu tepla, vyjadřuje laicky řečeno jak moc okno tepelně izoluje. Jiná definice zní, že je to množství energie (tepla), které pronikne metrem čtverečním okna při teplotním spádu 1 stupeň Kelvina. Čím je tato hodnota menší, tím lépe.

Standardní hodnota U zasklení neboli Ug je 1,1 W/m2K. Hodnota U celého okna neboli Uw je většinou o něco vyšší a pohybuje se kolem 1,25 W/m2K.

Pozor, někteří výrobci tyto hodnoty zaměňují.

Výše uvedené hodnoty splňují normu ČSN 730540-2 a jsou obecně dostačující. Samozřejmostí je při zvýšení nákladů na pořízení možnost dodání skel se špičkovými parametry pro náročné investor například pro realizace pasivních domů.

Proč se nová okna rosí?2021-05-13T13:52:21+02:00

V zimě máme doma obvykle vyšší teplotu než venku, méně větráme, a tak je uvnitř i větší množství vodní páry, která se hromadí z běžného fungování domácnosti (z vaření, praní, vydechovaných par, z květin a mnoha dalších zdrojů). A jelikož materiály v místnosti mají různou povrchovou teplotu, ještě před tím, než dojde k nasycení vzduchu vodní párou a vytvoří se mlha, začnou se tyto páry na materiálech s chladnějším povrchem, jakým bývají okenní skla, srážet. Nejjednodušším způsobem odstranění problému je vyvětráním snížit obsah vlhkosti a topením zvýšit povrchovou teplotu skel.

Větrání by mělo být krátké, ale intenzivní, aby se vzduch vyměnil, ale zároveň aby neprochladly povrchy u dalších materiálů v místnosti. Trvale otevřená okna do polohy sklopeno jsou neekonomická (dochází k velkým tepelným ztrátám).
Nedostatečné větrání může způsobit zejména zdravotní potíže (např. plísně).

Kolik stojí nová okna?2021-05-13T13:31:17+02:00

Abychom mohli vypracovat cenovou nabídku, potřebujeme znát:

 • orientační rozměry oken – změřte okna, která chcete vyměnit a rozmyslete si jejich členění, popř. způsob otevírání. S milimetry si nelamte hlavu, přesné zaměření pro výrobu zdarma provede náš školený obchodní zástupce.
 • barvu rámu a křídla, případně požadavky na zasklení a doplňky.
 • rozsah požadovaných služeb (doprava, montáž, zednické práce – začištění, likvidaci starých oken atd.)
 • adresu stavby, alespoň město.

Poptávku odešlete poštou nebo e-mailem na obchodní zastoupení Geus okna, které je nejblíže k vašemu bydlišti. Můžete také vyplnit Kontaktní formulář přímo na těchto stránkách v sekci Kontakty. Náš obchodní zástupce se s vámi domluví na dalším postupu (do kdy zpracuje vaši cenovou nabídku, kdy a jak vám ji předá atd.). Pokud si nejste jisti, kterou pobočku kontaktovat, zavolejte naši bezplatnou zelenou linku 800 270 270, kde vám naše asistentky rády poradí a doporučí nejbližší zastoupení Geus okna.

Jak probíhá výměna oken?2021-09-01T15:35:22+02:00

Výměna oken v rodinných a bytových domech nebo v jednotlivých bytech patří mezi naše standardní služby.
Jde o stavební zásah, při kterém se lehce zvýší množství prachu a nečistot v bytě. Nicméně, výměnu oken jsme schopni zvládnout za jediný den a omezení ve vaší domácnosti je tak minimální.

Stručný popis pracovního postupu:

 1. prvním krokem je demontáž starého okna – vysazení křídel a vypáčení rámu z okenního otvoru
 2. dalším krokem je úprava vzniklého otvoru pro montáž nového okna (odstranění uvolněné části zdiva po demontáži, popřípadě menší zednické úpravy nerovností ostění)
 3. následuje usazení nového okna, jeho ukotvení, vyplnění připojovacích spár tepelně-izolační polyuretanovou pěnou
 4. k ukotvenému oknu se následně přimontují doplňky – vnitřní a vnější parapety
 5. po vytvrzení polyuretanové pěny je provedeno zednické začištění
 6. konečnou fází montáže je instalace krytek, montáž žaluzií nebo rolet, konečné seřízení a kontrola funkčnosti okna
 7. pokud vše proběhlo bez problémů, je dílo hotové a připravené k předání zákazníkovi
  Abyste se po odchodu našich montážníků mohli radovat ze svých nových oken, neobejdeme se při montáži bez Vaší spolupráce.

Pokuste se před naším příchodem zajistit volný přístup k vyměňovaným oknům a uvolnit co nejvíce místa u oken. Doporučujeme srolovat koberce v prostoru před okny, pokud to není možné, tak alespoň kartonem či starým kobercem tuto plochu zakrýt, vhodné je i mít přikrytý nábytek, který zůstává v místnosti, kde montáž probíhá, ušetří Vám to práci při konečném úklidu. Vyplatí se investovat do hutnějších folií, které se tak snadno neporuší a lépe odolají průvanu, kterému se při výměně oken neubráníme.

Jaké je zabezpečení oken?2021-05-13T13:39:25+02:00

Samo celoobvodové kování užívané u moderních oken vám poskytne nesrovnatelně vyšší stupeň zabezpečení, než na který jste byli doposud zvyklí u vašich dosluhujících oken.
Navíc nabízíme velké množství doplňků, které zabezpečení ještě zvýší. Jsou to např. kličky Secustik, se zabudovaným blokovacím mechanismem, který znemožňuje otočení kliky a posunutí kování okna neoprávněným způsobem z venkovní strany.

U domovních dveří jsme výrazně zvýšili standard komfortu a bezpečnosti použitím kování s tříbodovou trnovou rozvorou. Na přání zákazníka doplníme dveře bezpečnostním sklem, bezpečnostní neprůhlednou výplní a kováním s vnějším bezpečnostním štítkem s překrytím zámkové vložky.

Poskytuje Geus i pozáruční servis?2021-05-13T13:41:52+02:00

Pozáruční servis je samozřejmostí u všech námi realizovaných zakázek. Zákazník by měl při výběru dodavatele oken a dveří hodnotit jeho stabilní pozici na trhu a komplexnost nabízených služeb, včetně existujícího servisu. Nestačí jen prodat, dodat a přerušit veškeré styky se zákazníkem, ideálně oznámit úpadek. Poslední dobou se na nás stále častěji obracejí klienti, kteří si zakoupili zboží od jiných dodavatelů (hlavním kritériem výběru byla často pouze nejnižší cena výrobku) a nyní jsou v situaci, že původní dodavatel nijak nereaguje na jejich potřeby, nebo servis vůbec neposkytuje.

Nabízíte také protihluková okna?2021-09-01T15:36:28+02:00

Ano, nabízíme.

Protihluková okna tlumí nadměrnou úroveň venkovního hluku. Jsou osazena jiným typem zasklení, než je tomu u standardních oken.

I když je vnímání zvuku velmi subjektivní, zlepšení zvukové izolace okna o 2-3 dB oproti standardu je již znatelné, ale zároveň cenově velmi dostupné. Pro budovy stojící v blízkosti významných zdrojů hluku, jakými jsou letištní a železniční koridory nebo frekventované silnice nabízíme protihluková okna se zlepšením až o 7 – 13 dB.

Nejlepší hodnotu vykazují nová špaletová okna, která i bez použití speciálních skel dosahují hodnot zlepšení kolem 15 dB.

Všechny typy protihlukových oken Geus jsou certifikované v akreditované zkušebně. Zákazníkovi dodáme vždy certifikát na celý výrobek, nikoliv pouze na sklo.

Prý se plastová okna kroutí, je to pravda?2021-05-13T13:51:01+02:00

Kroucení plastových oken je podmíněno fyzikálními zákony, kdy teplota na vnitřním povrchu profilu je v letním období výrazně nižší než na osluněném vnějším povrchu. Vzniklé namáhání je nejvýraznější u rozměrově větších výrobků (např. balkónové dveře) a u barevných odstínů profilů (dřevodekor, RAL). Jen správnou konstrukcí, postupem výroby a montáže a kvalitou použitých komponentů je možné těmto deformacím zabránit.

Geus používá pro výrobu profilů ocelové pozinkované výztuže tl. 2 mm, balkónové dveře nabízí se staticky lepší výztuhou a dodržuje v tomto ohledu přísné podmínky dané pro výrobu plastových oken od výrobce profilů, firmy Gealan.

Kontakt

Geus okna a.s. Modřanská 409/68 143 00 Praha 4 – Modřany

Kontakt
Go to Top